БІЛОБОЖНИЦЬКА ГРОМАДА
Чортківський район, Тернопільська область

ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ ШТОГРИНА ДМИТРА МИХАЙЛОВИЧА

Дата: 09.11.2022 16:34
Кількість переглядів: 580

Фото без опису

9 листопада 1923 року, у селі Звиняч, у сім’ї сільського секретаря, ветерана Української галицької армії, народився бібліограф, літературознавець ШТОГРИН Дмитро Михайлович.

Ще з молодих років Дмитро мав нагоду познайомитись на ділі з повстанським рухом: у часи війни в забудовах батьківського дому знаходилася повстанська штаб-криївка, в якій згодом переховувалися бійці УПА, що не могло не справити значного впливу на юнака.

Навчався він у школах і гімназіях Чорткова, Станіславова (нині – Івано-Франківськ), пізніше переїхав до Перемишля продовжувати навчання, але через воєнні події опинився в таборі для переміщених осіб у Німеччині.

У післявоєнні часи вступив у відновлений Український вільний університет в Мюнхені, а згодом вступив ще й у Оттавський університет в Канаді.

У Німеччині та Канаді активно займався громадською діяльністю, зокрема, у сфері відродження і розбудови молодіжних організацій СУМ та Пласт, творення і становлення Товариства української студіюючої молоді імені Міхновського.

З 1960 р. працював бібліотекарем славістичного відділу Іллінойського університету в США; з 1964 р. став головою відділу каталогізування в слов'янській і східноєвропейській секції, залишався на цій посаді до 1985 р. У 1970-74 — голова Українського товариства бібліотекарів у США.

У 1984 р. Дмитро Штогрин заснував кафедру українознавства і очолив Українську науково-дослідну програму Іллінойського університету Урбана-Шампейн, яка вважається найбільшою інтелектуальною трибуною світової української діаспори.

Помер Дмитро Михайлович 25 вересня 2019 року, але його безцінний вклад навіки записав його ім’я не тільки в доробок української спадщини, а й до загальносвітової.

Саме завдяки йому було створення одну з найбільших українських книгозбірень в американській вищій школі – Української колекції в бібліотеці Іллінойського університету, яка нараховувала близько 70 тисяч українських видань в оригіналах та мікрофільмах.

Він вшанований титулом «почесний доктор філософії» від Мюнхенського і Римського університетів, а також медаллю «Михайло Грушевський. Наука і журналістика» від Наукового товариства імені Шевченка, медаллю від Федерального парламенту Німеччини, пам’ятними відзнаками від Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Івано-Франківської міської ради.

Дмитро Михайлович Штогрин є яскравим прикладом того, як просувається рідна культура на світову арену, цим показуючи свою приналежність до Європейського спадку, а також монолітність та самобутність у складі світової цивілізації.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь