Як зареєструвати новонароджену дитину, якщо пологи відбулися поза межам закладу охорони здоров’я
Через збройну агресію росії породіллі в Україні часто не можуть дістатися до закладів охорони здоров’я для запланованих та безпечних пологів, а вимушені народжувати у сховищах, вдома або інших непристосованих для цього місцях.
- Розповідаємо, як зареєструвати новонароджену дитину, якщо пологи відбулися поза межами закладу охорони здоров’я.
Отримати медичне свідоцтво про народження за формою 103/о
Медичне свідоцтво про народження за формою 103/о* – це документ, необхідний для забезпечення реєстрації народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану.
В умовах воєнного стану його можуть видавати медичні працівники закладів охорони здоров’я та фізичних осіб – підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, які:
- надавали допомогу при пологах;
- проводили перший огляд новонародженого;
- проводили перший медичний огляд породіллі після пологів **.
Надання такої допомоги або проведення первинного огляду новонародженної дитини/породіллі можуть здійснюватися, у тому числі поза закладом охорони здоров’я, без можливості подальшого транспортування породіллі та новонародженого до відповідного надавача медичної допомоги або за умови її відмови від такого транспортування в обставинах підвищеної загрози життю та здоров’ю
Важливо: Засвідчувати народження дитини у такий спосіб можуть усі медичні працівники, які перебувають у трудових відносинах з ліцензіатами медичної практики, зокрема і ті, хто надає екстрену медичну допомогу.
Якщо медичний працівник не може видати породіллі Медичне свідоцтво про народження за формою 103/о, він може виписати довідку довільної форми у в двох примірниках без проставляння печатки, яка обов’язково повинна містити відомості щодо:
- найменування надавача медичних послуг;
- прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) медичного працівника;
- прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) жінки, яка народила дитину;
- дату народження (число, місяць, рік) та стать новонародженого;
- назва населеного пункту в якому видана довідка;
- місце народження дитини (за інформацією, що надається жінкою, яка народила дитину, у разі коли місце видачі довідки не збігається із фактичним місцем народження);
- підпис медичного працівника;
- дата видачі довідки.
Один примірник такої довідки медичний працівник віддає жінці, яка народила дитину, а другий примірник – на зберігання до медичного закладу.
Така довідка прирівнюється до Медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о).
Отримати Медичне свідоцтво про народження можна також за особистим зверненням породіллі до закладу охорони здоров’я. При цьому слід мати з собою медичні документи щодо спостереження вагітності або бути зареєстрованою в електронній системі охорони здоров’я, де містяться медичні записи, що підтверджують факт вагітність такої жінки.
- Здійснити державну реєстрацію
Державну реєстрацію народження дитини можна здійснити безоплатно в органах державної реєстрації актів цивільного стану незалежно від місця народження новонародженої дитини чи проживання її батьків.
Державна реєстрація народження можлива виключно при пред’явленні паперового Медичного свідоцтва про народження за формою № 103/о.
Нормативні документи: