В Білобожниці відреставровано 173- річний пам’ятний хрест та відновлено історичний напис: «ВОСКРЕСНИ, МАМО УКРАЇНО»!
Коли в’їджаємо у село Білобожниця, бачимо на роздоріжжі кам’яний хрест заввишки до 2 метрів, який розділяє дорогу на дві частини в напрямку Бучач - Теребовля.
Вигляд хреста до реставрації.
У травні місяці цього року у керівництва Білобожницької сільської ради виникла ідея реставрувати старовинний пам’ятний хрест, встановлений на честь скасування панщини 1848 р.. Зі слів учителя історії Білобожницької ЗОШ І-ІІІ ст. Людмили Швалюк дізнаємося, що на роздоріжжі села був вкопаний хрест з одностайного каменю, великий і товстий, до півметра. На хресті видовбаний напис: «В пам’ять наданой свободи 1848 р.Б.». Щороку 16 травня виходила святочна процесія з церкви під звук церковних дзвонів до того хреста, де священик у світлих ризах відправляв Богослужіння, аж до Першої світової війни.
У 1989 року з послабленням радянської окупаційної влади та перебудовою, стає можливим урочисте відкриття, посвята та оновлення хреста на тому ж місці, де він знаходився раніше.
Відкриття та оновлення хреста, 1989 р.
Цікавим для нас є те, що під час видалення вапна та старої штукатурки, робітниками був виявлений напис, на підніжжі хреста, який впродовж всього часу, аж дотепер, був заліплений штукатуркою:
«БОРІТЕСЯ - ПОБОРЕТЕ ВАМ БОГ ДОПОМОЖЕ»
«БОЖЕ ВЕЛИКИЙ, ЄДИНИЙ, НАМ УКРАЇНУ ХРАНИ»
«ВОСКРЕСНИ, МАМО УКРАЇНО!»
Вигляд хреста під час реставрації.
Завдяки небайдужим жителям села Білобожниця, які є працівниками комунальної служби КП «Білобожниця» - Ткач Роман, Джага Ярослав, Кучма Микола, що спричинилися до реставрації даного хреста, щиро дякуємо їм за виконану роботу. Сьогодні можемо читати написи вічні та символічні для нас українців, які закликають до боротьби за незалежність.
Даний хрест стане ще однією історичною пам’яткою села, попри яку кожен місцевий житель та гість, проходячи чи проїжджаючи зможе віддати шану Господу Богу.
Вигляд хреста після реставрації.
А традиція щорічних богослужінь у місяці травні в знак встановлення пам’ятного хреста на честь скасування панщини - буде відновлена.
Список використаних матеріалів:
1.Швалюк Л., Стежина до рідної хати, Тернопіль, 2009, с.7-8.
Автор фото Градовий Василь Гнатович
Підготувала Батицька Олександра