СТРОК ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ

Дата: 23.06.2020 12:03

СТРОК ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ

Незалежно від того чи залишив після смерті спадкодавець заповіт чи ні спадкоємцю, який бажає отримати спадщину необхідно звернутися до нотаріуса з метою подання заяви про прийняття спадщини у строк 6 місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець до шести місяців не подасть заяву про прийняття спадщини він важається таким, що спадщину не прийняв.

Однак, законодавством передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо у шести місячний строк з часу відкриття спадщини він не заявив про відмову від неї (ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України).

Проте при перевірці документів поданих спадкоємцем, нотаріус керується даною нормою у випадках якщо реєстрації місця проживання  спадкодавця та спадкоємця на час відкриття спадщини співпадає («прописка» за однією адресою).

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття (ст.1270 ЦК України).

ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ

Статтею 1220 Цивільного кодексу України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою згідно рішення суду, яке набрало законної сили  (ч.3 ст.46 цього Кодексу).

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна (ст.1221 ЦК України).

Отже, після смерті спадкодавця, спадкоємцем особисто подається заяву про прийняття спадщини до нотаріуса за останнім місцем проживання померлого.

Дитина, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника.

Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун (ст.1269 ЦК України).

ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ НЕОБХІДНО ДОДАТИ ДО ЗАЯВИ ПРО ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ

Документи, що додаються до заяви про прийняття спадщини:

• паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про смерть;
  • заповіт (у разі його наявності);
  • документи, що підтверджує родинні стосунки спадкоємця з померлим (у разі відсутності заповіту);
  • довідка з органу місцевого самоврядування (міської, сільської ради) про останнє місця проживання померлої особи;
  • правовстановлюючі документи на майно.

ДОДАТКОВИЙ СТРОК ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ

У випадку пропущення строку для прийняття спадщини за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.

Також за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).

Отримати правову допомогу від держави можна за адресами:

м. Чортків вул. С.Бандери, 20,     03552 2-09-50;

смт Гусятин вул. Суходільська, 7,     03557 2-18-90;

м. Борщів вул. Шевченка, 20а,     03541 2-28-80;

м. Бучач майдан Волі, 1,      03544 2-11-26;

м. Заліщики вул. С.Бандери, 38,     03554 2-21-33;

м. Монастириська вул. Шевченка,12а,     03555 2-12-72

ЄДИНИЙ КОНТАКТ – ЦЕНТР

[ 0-800-213-103]

цілодобово, безкоштовно у межах України